Najprostije rečeno, ne postoji hrana koja može da zaustavi ili leči neki virus koliko god on opasan ili jak bio, ali zdrava i uravnotežena ishrana je i dalje jedan od ključnih faktora zdravog organizma i jakog imunog sistema. Ovde možete videti 10 saveta koji će vašem organizmu pomoći da na najlakši mogući način prebrodi težak i komplikovan period samoizolacije ali sa osvrtom na to da ovakav način ishrane možete praktikovati i svakodnevno.
Jedite puno voća i povrća
Vrlo dobro znate da voće i povrće spada u najvažnije namirnice koja vašem organizmu donose redovno snabdevanje vitaminima, mineralima i vlaknima. Redovan unos voća i povrća vašem organizmu daje normalnu imunološku funkciju a vašem telu daje neophodnu snagu i dobro zdravlje.
Za cilj bi trebalo da imamo da unosimo najmanje 5 porcija voća i povrća (negde oko 400 grama), bilo da je ono sveže, konzervirano, zaleđeno, suvo ili pak u obliku soka.
Ono što je takođe veoma bitno je da svaka vrsta voća i povrća daje svoju određenu kombinaciju vitamina i minerala, bitno je jesti raznoliko, a najlakši način za to je kombinacija voće i povrće različitih boja na dnevnoj bazi.
Upotreba integralnih žitarica umesto prerađenih žitarica
Iako je belo brašno jedan od najkorišćenijih proizvoda modernog doba, i da su se njegovom pojavom žitarice poput ovasa, ječma, heljde i sličnih svele na hranu na stočnu hranu, popularni trendovi vraćaju ove žitarice na velika vrata. Pored toga što je korišćenje integralnih žitarica daleko zdravije za čovekov organizam jer se korišćenjem celog zrna zadržavaju slojevi prepuni vitamina, minerala i vlakana, integralne žitarice će vas držati duže sitim, a pritom će davati organizmu dovoljnu količinu ugljenih hidrata.
Belo brašno i proizvodi od belog brašna donese kilograme, a u vreme izolacije gde smo nažalost primorani da većinu vremena provodimo u svojim domovima, ti kilogrami dolaze još brže. Korišćenje integralnog brašna će vas zasititi a i u isto vreme poštedeti kupovine nove odeće nakon perioda karantina.
Zamenite zasićene masti nezasićenim mastima
Masti su izuzetno bitan deo zdrave ishrane ali sve masti ne utiču isto na čovekov organizam i njegovo zdravlje. Zamena zasićenih masti nezasićenim mastima će uticati na smanjenje “lošeg” holesterola i sasvim sigurno umanjiti rizik od srčanih bolesti. To možemo uraditi lako, jednostavno korigujući ishranu tako da masno ili kako bismo mi rekli “šarenije” meso zamenimo nešto zdravijim, smanjimo unos mesnih prerađevina ali i zamenimo mlečne proizvode sa njihovim manje masnim opcijama. Upotreba orašastih plodova, ribe i biljnih ulja je nešto čime ćete nadomestiti smanjenje korišćenja gorepomenutih namirnica.
Pored toga što čete se osećati zdravije, imaćete i više energije koju ćete moći da iskoristite za vežbanje što je pored ishrane jedan od najboljih načina da karantin prodje brže i bez velikih posledica na vaše fizičko, ali i psihičko zdravlje.
Ograničite upotrebu hrane i pića sa visokim udelom masti, šećera i soli
Savet koji se svakako ne treba ograničiti na izolaciju ili karantin, već ga se treba pridržavati svakodnevno. Svi znamo da je hrana poput keksa, čipsa, čokolade, gaziranih i sokova preukusna, ali naročito u vreme male fizičke aktivnosti u situacijama poput izolacije odnosno karantina, upravo će ona dovesti do prekomernog unošenja kalorija na dnevnom nivou. Kada još znamo da ta hrana uobičajeno daje zaista malu nutritivnu korist, izbacivanja, ili bar smanjivanje korišćenja će vam značiti višestruko.
Izbacivanje, odnosno smanjenje unosa hrane i pića sa visokin procentom masti, šećera i soli često predstavlja prvi korak ka zdravijoj ishrani, a u situacijama gde je konzumirate “iz dosade” a ne zato što osećate potrebu za jelom, znajte da ste korak bliže većem konfekcijskom broju.
Kontrolišite porcije
Kada radite od kuće, ili ne radite uopšte s obzirom na novonastalu globalnu situaciju, doručak, ručak i večera jednostav postaju obilniji. I ne samo to, za vreme trajanja karantina svako od nas se po koji put našao u situaciji da nije bio siguran koji je tačno dan, ali isto tako i tačno doba dana. Time su obroci postajali neredovniji, a samim tim i veći. Jako je bitno paziti na porcije, i ne dozvoliti sebi bespotrebno prejedanje, jer iako pazimo na to koje namirnice koristimo, sama preobilna upotreba će dovesti do dodatnih kilograma a samim tim i do potencijalnih zdravstvenih problema.
Koristite i biljne i životinjske proteine
Protein je neophodan za zdravo funkcionisanje organizma i imunog sistema i može se dobiti iz namirnica i biljnog i životinjskog porekla. Mahunarke, meso, jaja, mleko i mlečni proizvodi, riba su samo neke od namirnica bogate proteinima. Potrebe čoveka za proteinima se menjaju sa godinama ali neka računica je da je odraslom čoveku potrebno oko 0,83g proteina po kilogramu telesne mase. Iako je preporučljivo da uvek birate hranu bogatu proteinima, morate voditi i računa o tome da je ta hrana takođe zdrava za vaš organizam, a naročito gledajući deo gde Vam je fizička aktivnost ograničena kao u uslovima karantina i kućne izolacije.
Gledajući upravo to, ali i samu činjenicu da odlasci do prodavnice više nisu česti, može se desiti da nemate svakodnevni pristup svežim namirnicama. U tom slučaju možete koristiti konzervirano meso i ribu, ali vodite računa da koristite proizvode sa nižom stopom masti i soli. Biljni protein u orašastim plodovima, mahunarkama, žitaricama i semenkama su idealni za ovakve situacije jer donose organizmu potrebnu količinu proteina a istovremeno imaju dug rok trajanja tako da ih možete čuvati duže nego sveže meso i ribu.
Hidrirajte se redovno
Čovekov organizam je dobrim delom voda i vrlo dobro znamo koliko je voda esencijalna za zdravo funkcionisanje svakog čoveka. Redovna hidratacija je jako bitna, naročito u situaciji kakva je kućna izolacija. Vrlo jednostavno može da se desi da “zaboravite” da popijete vodu, vodite računa o tome. Studije su pokazale da negde oko 20-30% vode čovek unese kroz ishranu, a ostatak bi trebalo da se unosi tokom celog dana i to od 1 litra za bebe i decu, pa sve do 2 litra za odrasle muškarce. Pića poput kafe bez šećera, čaja bez šećera, mineralne ili aromatizovane vode su takođe odlične za hidrataciju. S obzirom da u većem delu naše zemlje imamo pristup zdravoj i čistoj vodi, ona prestavlja i najbolje ali i najjeftinije piće.
Vitamin D
Jedna od specifičnih stvari na koju treba da obratite pažnju je svakako redovan i dovoljan unos vitamina D u vaš organizam. Kako je Sunce najbolji izvor vitamin D, a s obzirom da se nalazimo u kućnoj izolaciji i pristup najboljem izvoru nam je ograničen, moramo unositi dovoljnu količinu kroz namirnice bogate tim vitaminom. Žumance, masnija riba, iznutrice ali i hrana obogaćena vitaminom D će vam pomoći da dođete do željenog dnevnog unosa, ali ukoliko imate balkon, terasu ili prozor koji “gleda” na sunčanu stranu, dnevno izlaganje od 15 do 30 minuta će učiniti mnogo za vaš organizam.
Kupovina i mere zaštite
Možda ne direktno vezano za ishranu, ali podjednako bitno. Iako do sada nije zabeležen slučaj zaraze aktuelnim virusom kroz direktan kontakt sa hranom, mere opreza moraju postojati. Same prodavnice i njihovi zaposleni vode računa o dezinfekciji površina, vaga, liftova, kolica i sličnog jer se pored međuljudskog kontakta kao načina transmisije, virus zadržava i na površinama. Poštujte mere koje na dnevnom nivou ažurira Vlada Republike Srbije i krizni štabovi vezani za kontrolu situacije u kojoj se trenutno nalazimo. Socijalna distanca, redovna higijena i smanjeni kontakt sa ljudima u toku kupovine bi trebalo da budu dovoljne stvari za siguranu i bezbednu kupovinu.
Sigurnost hrane
Iako ne postoji nijedan slučaj zaraze kroz ishranu, nije na odmet voditi računa i o tome. Pranje ruku pre same pripreme hrane, termička obrada i dezinfikovana podloga na kojoj pripremate hranu su neke od bitnih stvari kojih se treba pridržavati. Redovno preite voće i povrće, ukoliko kijate ili kašljete operate ruke odmah nakon toga, sirovu hranu držite odvojeno od već kuvane. Možda zvuči kao nešto što svakako radite, ali valja napomenuti da vodite računa i na taj način.
Samoizolacija, karantin ili kućna izolacija za vreme ove pandemije može proći lako ili teško. Na vama je da učinite sve u svojoj moći kako biste iz celokupne priče izašli kao pobednik. Zdrave i nutritivno bogate namirnice, higijena i fizička aktivnost su garant mentalnog i fizičkog zdravlja. Ovaj članak je tu da vam pomogne da sve to lakše prebrodite, sa nadom da ove direktne savete nećete vezati samo za period izolacije, već za vaše uobičajeno funkcionisanje.
Ostavite vaš komentarCancel reply