Za one roditelje kojima je potrebna pomoć za pakovanje zdravih školskih užina, imamo 5 jednostavnih saveta kako bi svima bilo lako i ugodno…
Pakovanje užina za vaše školarce nije lak zadatak. Za to je potrebno vreme i planiranje. Osim toga, svaki roditelj zna da to, što spakujete užinu, ne garantuje da će je vaše dete zapravo i pojesti.
Međutim, to ne znači da svakodnevno morate napuniti kutije za ručak picama i kolačićima, jer vaše dete to voli i tada ćete vi biti sigurni da će je, zbog toga, i pojesti. Postoje načini da dete ima zdravu i hranljivu užinu, iako na prvi pogled nije zainteresovano za takav način ishrane.
U nastavku nudimo 5 saveta kako spakovati hranjivu užinu kojoj će se deca radovati i rado je pojesti, a vi ćete se osećati dobro jer ste uradili pravu stvar za vaše dete.
1. Uključite dete u spremanje užine
- Povedite svoje dete u kupovinu i dajte mu smernice šta sve može kupovati i iz koje grupe namirnica. Ovo promoviše osećaj odgovornosti i osnaživanja kod vašeg deteta.
- Dajte svom detetu po nekoliko namirnica iz svake grupe hrane i pustite ga da izabere šta želi da spakuje za školsku užinu.
- Označite deo kuhinje kao da je na primer “fabrika za pravljenje školske užine“. Provedite neko vreme sa detetom u uređenju iste, pre nego počnete spremati školsku užinu sledeći dan.
2. Pretvorite zdravu hranu u “zabavnu“ hranu
- Koristite kuhinjska pomagala za kolače – modlice, sekače i slično kako bi napravili razne oblike od hleba, sira, voća i povrća…
- Napravite ražnjiće od voća i povrća i neka budu što šareniji…napravite jaja u obliku srca…
- Odredite temu za pravljenje jedne užine i neka se sva hrana koju pripremate povezuje sa tom temom, na primer, tema neka bude princeza, a vi pravite krune, haljine i nakit od raznih zdravih namirnica.
3. Insistirajte na pravljenju sopstvenih recepata i tako ćete izbeći da vaše dete traži gotovu ili kupovnu hranu
Deca se oslanjanju na razne grickalice kako bi dobila energiju i što pre „obavila“ užinu, pa nastavila sa svojim aktivnostima. Ono što je važno je kakve grickalice deca jedu.
Gotovim, kupovnim grickalicama nedostaje hranljivih sastojaka i imaju velike količine šećera, natrijuma i zasićenih masti.
Preuzmite kontrolu nad time šta vaše dete gricka praveći grickalice sami!
4. Uključite sve grupe namirnica
Uravnotežena ishrana uključuje sve grupe namirnica.
- Voće – sveže, smrznuto, sušeno, iz kompota, pečeno, u smutiju,…
- Povrće – sveže, smrznuto, pečeno, pire…
- Nemasni proteini – pečena piletina, kuvana junetina, tvrdo kuvana jaja…
- Mleko i mlečni proizvodi – mleko, sir, običan jogurt, grčki jougurt…
- Cele žitarice – pita, hleb, tortilja, krekeri, paste…
5. Učite ih o važnosti hidratacije
Preporučuje se da deca u školi popiju minimum 0,5l vode, a nepohodno je i više ukoliko je vreme toplo ili im je aktivnost pojačana.
Na osnovu istraživanja sprovedenih od strane Evropske organizacije za ispravnost hrane preporučen unos vode za decu školskog uzrasta je sledeći: 2,1 litara za dečake od devet do 13 godina i 1,9 litara za devojčice. Adolescentima je potrebno više od dva litra, bez obzira na pol.
Neka vaše dete samo odabere omiljenu flašicu vode, ili neka izabere flašicu u koju će samo sipati vodu, a zatim mu objasnite da bi bilo dobro da popije bar 1 do 2 flašice dok je u školi (količinu odredite sami u zavisnosti od veličine flašice). Biće skloniji ispijanju vode iz flašice ukoliko imaju osećaj kao da ispunjavaju izazov!
Ukoliko mu je ukus vode “dosadan“ ubacite mu u vodu parče limuna, pomorandže ili neko smrznuto voće kako bi dobila prijatniji, voćni ukus.
Imajući u vidu ove savete, vaše dete i vi ste spremni da započnete školsku godinu na lagan, zabavan i zdrav način. Srećan polazak u školu i … srećno pakovanje!
Ostavite vaš komentar